Vai viegli būt opozīcijā?

Reinis Sietins
6 min readAug 28, 2021

Jā, ļoti.

Mans pēdējais ieraksts šeit bija gada sākumā, kad kritizēju tā brīža situāciju valstī. Konkrētāk — valdību un valdības pieņemtos lēmumus gada sākumā. Kopš tā laika daudz kas ir mainījies. Ir mainījušies ministri, ir parādījušies “jauni” politiskie grupējumi un pats svarīgākais — visi, kuri vēlas var vakcinēties pret Covid.

Šis ieraksts būs par to, kāpēc pēdējā laikā ir parādījušies salīdzinoši daudz jauni politiskie (ne)spēki, kāpēc notiek “tautas izvešana ielās”, un, galvenokārt, par to, kā saglabāt vēsu prātu brīdī, kad daži aktieri vēlas sašķelt vareno latvju tautu.

Manuprāt, nekad nav bijis tik viegli būt opozīcijā kā šobrīd. Centīšos paskaidrot.

Opozīcija ir ļoti svarīgs elements jebkurā demokrātiskā valstī, kas kalpo kā viens no varas līdzsvara nodrošinātājiem. Vienkārši sakot — opozīcija ir vajadzīga, lai “ļauni” politiķi, kuri ir pie varas nepieņemtu sev labvēlīgus likumus un neapspiestu sabiedrību.

Pandēmijas jautājumā sākotnēji liekas, ka īsti jau nav, ko tur iebilst jeb oponēt. Slimība eksistē, cilvēki mirst, veselības sistēma ir krīzes situācijā, bet par laimi ir izgudrota vakcīna, kas šīs problēmas var atrisināt. Nevajadzētu būt nekādai baigajai opozīcijai šajā jautājumā. Vai ne? Ne gluži.

Neskatoties uz to, ka pandēmija jau ir pusotru gadu, sabiedrībā joprojām ir dažādi jautājumi par pandēmijas esamību, slimības sekām, ierobežojumiem un to jēgu, bērnu atgriešanos skolās, utt.

Pastāv viedoklis, ka šis ir akmens valdības lauciņā, jo valdība nav izglītojusi sabiedrību par covid, par vakcīnām un par ierobežojumu jēgu. Es nepiekrītu šādam viedoklim. Esošā valdība pie varas ir aptuveni 3 gadus. Ministri ir mainījušies un, piemēram, Veselības Ministrs amatā stājās 2021. gada janvārī — tie ir nepilni 9 mēneši līdz šim brīdim. Izglītības Ministre amatā stājās šīs vasaras sākumā — jūnijā. Tā varētu turpināt, bet mana galvenā doma jautājumā par to, ka valdība nav izglītojusi sabiedrību par covid ir — nav iespējams iemācīt kritisko domāšanu un loģiku 9 / 18 / 36 mēnešu laikā.

Šobrīd ir vakcinēti 753 800 cilvēki — aptuveni 38% iedzīvotāju. 13. Saeimas vēlēšanās piedalījās 844 925 (54.6% balsstiesīgie). Vai var vilkt paralēles šiem diviem statistikas datiem? Vilkt var jebko, bet tas, protams, pilnīgi neko nenozīmē. Ieliku rakstā, lai uzburtu nelielu drāmu.

Tas, ko es vēlos pateikt nav nekas jauks vai mīļš. Bet tas ir jāpasaka. Ņemot vērā, ka neesmu publiska persona un nestrādāju valsts iestādē, es to droši varu teikt. Esošā covid situācija ļoti labi ilustrē, ka liela daļa sabiedrības nav gudri. Un es saprotu, ka cilvēks [diemžēl] nevar izvēlēties apstākļus, kādos viņš uzaug; nevar izvēlēties savu intelekta līmeni; un nevar arī 'uzinstalēt' kritisko domāšanu ar vienu software update nakts laikā. Zemāk ievietoju statistiku par vakcināciju Eiropā:

Nevar noliegt, ka topa augšgalā ir Eiropas “attīstītās” un “bagātās” valstis. Izņemot Portugāli, protams. Kā redzam, tad Latvija starp ES valstīm ir 3. vietā no beigām. Esam klubiņā ar Bulgāriju, Rumāniju, Horvātiju un Slovākiju. Visas šīs ir burvīgas valstis, uz kurām ļoti labprāt dotos atvaļinājumā, bet es, protams, būtu priecīgāks, ja mēs būtu klubiņā kopā ar Beļģiju, Nīderlandi un Īriju. Zemāk pievienoju grafiku par IKP uz iedzīvotāju skaitu Eiropā:

Piekritīsiet, ka Portugāle ir nedaudz jokaina — salīdzinoši zems IKP, bet augsts vakcinācijas aptveres rādītājs. Pārējās valstis ir ļoti konsekventas — IKP uz iedzīvotāju rādītāji ir ļoti līdzīgi kā vakcinācijas aptveres rādītāji.

Ko es ar šo gribu pateikt? Vai ir kāda saistība tam, cik “bagāta” ir valsts un, cik daudz cilvēki vakcinējas? Jā, diemžēl ir. Statistika ir ļoti skarba. Tas pats notiek ASV, kur štatos ar zemāku IKP uz iedzīvotāju skaitu, vakcinēto cilvēku skaits ir zemāks.

Tas, ka Latvijā šobrīd ir vakcinēti 38% iedzīvotāju, diemžēl, ir sekas mūsu izglītības sistēmai. Un, lai, cik spējīgs būtu Mr. Pavļuts, viņš, diemžēl, nevar 9 mēnešu laikā pārvērst Latvijas sabiedrību par Somijas sabiedrību.

Šis mani aizved pie raksta galvenā jautājuma — kas notiek ar opozīciju Latvijā? Katra politiķa galvenais mērķis ir kļūt populāram un kādā brīdī “tikt pie varas”. Saprotu, ka šis izklausās ļoti banāli un mani paziņas, kuri darbojas kāda politiska spēka ietvaros noteikti nepiekritīs, apgalvojot, ka viņu mērķis ir padarīt Latviju par vislabāko valsti zemes virsū un atrisināt visas mūsu problēmas. Good for you (labi jums). Bet, ja nopietni, tad nav iespējams veikt šīs lielās pārmaiņas, ja Tu neesi valdībā un Tu vari būt valdībā tikai tad, ja Tu esi populārs un cilvēki balso par Tevi.

Cilvēki, kuri šobrīd atrodas opozīcijā un sauc “tautu” ielās ļoti labi saprot, ka liela daļa sabiedrības ir neapmierināta ar esošo situāciju (mans iepriekšējais raksts). Nekad nav bijis tik viegli kritizēt valdību un ar populistiskiem saukļiem uzrunāt neapmierinātos cilvēkus. Un arī es esmu neapmierināts ar daudz ko — kā jau mēs visi. Bet atšķirība starp mani un “tautu” kas iet ielās ir tieši šī spēja kritiski izsvērt jautājumus ar kuriem esmu neapmierināts un dienas beigās saprast, ka [diemžēl] es pats esmu vainīgs.

Sokrāts ir teicis “Es zinu, ka neko nezinu, bet citi nezina pat to”. Uzskatu, ka šis slavenais teiciens ir ļoti atbilstošs esošajai situācijai. Es saprotu, ka es neko “nerubīju” no medicīnas, tāpēc es klausos tajā, ko man saka U. Dumpis un citi cilvēki, kuri ir mācījušies šo lietu 12+ gadus un veltījuši ļoti lielu daļu savas dzīves medicīnai. Ja šāds cilvēks man saka, ka vakcīna man palīdzēs, tad man īsti nav iemesla viņam neticēt. Būsim godīgi — lielākā daļa antivakseru pirms pusotra gada nezināja, ka ir tāda profesija kā infektologs. Jūs taču nevestu savu 'behu' uzķūnēt uz juristu biroju? Vai arī neprasītu, lai jums mājai uzliek jumtu džeks, kurš ir youtube noskatījies 20 video par jumtu būvēšanas tehniku, bet dzīvē nekad to nav darījis. Ja visās pārējās dzīves jomās, cilvēks, šķietami, uzticas jomas profesionāļiem, tad, kāpēc tieši šobrīd ir parādījušies tik daudz interneta infektologi?

Un šis ir brīdis, kad varas kāri populisti aktīvi berzē rokas un no tumšākajiem stūriem, gluži kā Voldemorts Harijā Poterā, izlien cilvēki, kurus lielākā sabiedrības daļa par laimi jau bija aizmirsuši. Var uzdot jautājumu, cik ļoti Tu gribi to varu vai, cik ļoti tu nevari atrast darbu, ja februārī kā pirmā vakcinējies un augustā (neesot vairs amatā) piedalies antivakseru piketā? Cik ļoti Tu gribi varu, ja 2020. gadā aicini cilvēkus neiet ārā no dzīvokļiem un lasīt grāmatas, bet 2021. gadā Tu sasauc 10K+ cilvēkus ielās un aicini viņus sabučoties? Cik ļoti Tu gribi to varu, ja atgriezies no it kā veiksmīga biznesa, lai lietus laikā ar cilvēkiem, kuriem parasti pat neskaties virsū, dziedātu patriotiskas dziesmas?

Tā ir opozīcija, Dāmas un Kungi. Tas, ka opozīcijas politiķi uzrunā tautu ir pilnīgi normāli — pat apsveicami. Lai kā cilvēki negribētu to atzīt Gobzems ir spilgtākais opozicionārs kopš neatkarības atjaunošanas. Viņš ļoti labi māk izmantot pandēmiju un uzrunāt tos, kuri ir visvairāk neapmierināti. Vai viņa politiskā partija spēs iekļūt Saeimā un būt nopietns aktieris valdības veidošanā? Saeimā gan jau tiks, bet turpinās “ballēt” opozīcijā, jo tur visi iespējamie tilti ir nodedzināti un grūti iedomāties, kādu partiju, kura būtu ar mieru ar viņu strādāt. Gobzema politiskās partijas lielākā ietekme būs tā, ka sabiedrība būs sašķelta vēl vairāk, jo šobrīd tiem, kuriem ir šaubas par covid esamību un ierobežojumu nepieciešamību ir viens cilvēks ar skaļu balsi, kurš saka, nē dzied, ka pandēmija neeksistē.

Es ļoti labi apzinos, ka šīs rindas nelasa cilvēki, kuri pie tukša MK plkst. 21:30 neatkarīgā Latvijā bļauj “Brīvību!”, bet noslēgumā es gribētu pateikt to, ka, manuprāt, ir draņķīgi spekulēt ar neapmierinātajiem / darbu zaudējušajiem cilvēkiem un izmantot pandēmiju — burtiski cilvēku nāves kā savu galveno PR ruporu.

Cilvēkiem, kuri ir neapmierināti ar to, kas šobrīd notiek es no sirds iesaku necepties opozicionāru sulā. Jūs paši uzvilksieties un pa lielam jau nekas nemainīsies. Dienas beigās neviens politiķis neatrisinās jūsu problēmas. Dariet savus darbus, esiet politiski aktīvi, izmantojiet savas tiesības vēlēt par to, ko jūs gribat. Tieši tā — mums, latviešiem, ir tā privilēģija piedalīties vēlēšanās; doties piketos; bļaut “Brīvību!”; un visādi citādi izpausties, jo mēs dzīvojam brīvā, demokrātiskā valstī. Bet, lūdzu, neļaujiet draņķīgiem cilvēkiem manipulēt ar jums, izmantojot pašus banālākos saukļus. #onelove (vienamīlestība)

--

--

Reinis Sietins

Law and political science. Corporate management consultant and founder at Gate to Baltics. I write about politics, law, corporate management and sport.